Już 14 grudnia zapraszamy na 25 lecie szkoły Rysunku Ventzi, oraz 15 lecie Galerii Ventzi! Również tego dnia będziemy obchodzić 100-lecie UAP-u, który ukończyła nasza kadra a także setki naszych uczniów. No i urodziny Mistrza dokładnie 14 grudnia!
Zapraszamy wszystkich! Naszych wspaniałych uczniów, absolwentów, przyjaciół pracowni, galerii, a także wrogów. Zapraszamy wykładowców z UAP-u, zwłaszcza tych którzy jeszcze pamiętają nas ze studiów, zapraszamy naszych kolegów, koleżanki z którymi studiowaliśmy, koneserów sztuki, wszystkich znajomych, wieloletnich przyjaciół pracowni.
Tak się stało, że Pracownia Ventzi to obecnie najstarsza w Poznaniu funkcjonująca tego typu placówka, w której naucza się rysunku.
Wszystko zaczęło się w 1994, kiedy Ventzi był jeszcze na IV roku malarstwa na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Świadom był tego, że jego poziom w dziedzinie rysunku oraz malarstwa jest wysoce ponadprzeciętny. To wtedy pojawili się, z ogłoszeń wieszanych na przystankach, w jego pracowni na ul. Świętosławskiej pierwsi zachwyceni uczniowie.
Rok 2019 to setki wyszkolonych uczniów, zadowolonych studentów UAP-u, Architektury w Poznaniu, uczelni artystycznych w Polsce i prestiżowych uczelni za granicą. Kilku z uczniów Ventziego od lat wykłada też na UAP-ie, stanowią część kadry Uczelni.
Pracownia, Galeria przy ul. Wszystkich Świętych 3/8 przeszła już do historii, jako kultowa pracownia, jedyna prowadzona przez artystę, mistrza, który za sprawą swej niezwykłej charyzmy, temperamentu, zaraża nie tylko profesjonalizmem, ale przede wszystkim pasją artystyczną, wskazuje ścieżki którymi w praktyce może podążać młody artysta.
Od samego początku, od 1994 roku towarzyszy mu Kasia, z którą poznał się na Akademii, ukończyła Edukację Artystyczną, z aneksem z rysunku. Razem krok po kroku rozwijali pracownię, która z roku na rok się rozrasta, tworząc prestiżową Szkołę Rysunku. Co roku do drzwi pracowni stukają nowe rzesze chętnych, pragnących nauczyć się profesjonalnego rysunku, tak jak ich poprzednicy dostać się bez problemu na wymarzone kierunki.
Kadra Szkoły Rysunku to również wyszkoleni przez Ventziego i Kasię uczniowie, najlepsi z najlepszych, ci którzy zdobyli swego czasu najwyższe punktacje na egzaminach wstępnych, ci którzy w życiu zawodowym nie mają kompleksów jak i konkurencji, a jednak wiedzą że muszą się wciąż uczyć, do końca życia. Dlatego wygrywają prestiżowe konkursy architektoniczne, są najlepsi. Tu nie wśród kadry ma przypadkowych osób, z ulicy.
Te 25 lat to ogrom czasu, a przede wszystkim ogrom wydarzeń, zwłaszcza działań Kasi i Ventziego w obszarze sztuki. Są przede wszystkim artystami – sztuka, ludzie z którymi i dla których działają to ich pasja. Mnóstwo wydarzeń artystycznych, wystaw, akcji w całej Polsce, wystawy zagraniczne w prestiżowych galeriach, i oczywiście w rodzimej dla Ventziego Bułgarii. Już w 2007 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury Bułgarii nagrodą za całokształt, za dorobek artystyczny. Wszystkich wyróżnień, nagród nie sposób wymienić.
Natomiast projekt pary Piriankov Staro Zhelezare StreetArt Festival w Bułgarii, który w 2019 ma swoje 5-lecie, zyskała światową sławę, bułgarska wieś murali stała się ikoną na światowej mapie sztuki streetartowej. Również za sprawą uczniów pracowni Ventzi, którzy co roku przyjeżdżają z Polski by przez całe lato tworzyć niepowtarzalne murale w tzw. ‘Village of Personalities’.

Ach… aby opisać z kolei pokrótce choćby brawurowe dzieje GALERII VENTZI, potrzebaby trochę czasu i miejsca. Na imprezę szykujemy trochę materiałów, mamy nadzieję że dorzucicie się ze swoimi historyjkami, zdjęciami, wspomnieniami:)

Nie ukrywamy że łezka nam się kręci w oku, ale to w końcu ćwierć wieku!