Jest nam ogromnie miło zaprosić do obejrzenia prac młodych artystów związanych z Pracownią Ventzi – w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na wystawę kolektywu Młodzi Zdolni Seksowni „Patologia normalności” w Project Roomie 2021/2022. To druga w tej edycji realizacja w ramach cyklu pokazów prac młodych polskich artystek i artystów.Młodzi Zdolni Seksowni to kolektyw artystyczny założony w 2018 roku przez studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, związanych z galerią Piec w Poznaniu: Julię Olszewską, Annę Kossyk, Allena Macka, Amadeusza Robaszkiewicza i Magdę Sokołowską.Na wystawie w Project Roomie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zobaczymy prace malarskie, graficzne oraz instalacje, stanowiące komentarz twórców z pokolenia Z do współczesności, w której – jak mówią artyści – to, co widzialne, dominuje nad tym, co pojmowalne.Mówię… zobaczę, jaki jest ten świat. Zobaczyłem. Moją codzienną nudnawą przyjemnością jest dryfowanie po obrazach nijakiej treści. Czasem dorzucę tam coś od siebie. Nijakość jest czasem bardziej wciągająca, czasem mniej. Szukam tej bardziej wciągającej. Na chodniku, za oknem, popijając kawę ze Starbucksa, skanując aplikację w Żabce, odpalając jakiś lepszy film na CDA, dostając info od kogoś na Messengerze, że gdzieś na Wrocławskiej gra jakiś fajny DJ. Z głośnika „Deszcz na betonie”, z placu Wolności Wolne Media, na horyzoncie warszawska palma. Wreszcie zajęcia stacjonarne. Zaczynamy malować w pracowni. Według Fromma sztuka obok rzemiosła to najtrafniejsze zajęcie zapewniające człowiekowi jakie takie zdrowie psychiczne, poczucie spełnienia.
Skoro urodziliśmy się z komórką w ręce, jej amputacja mogłaby być groźna dla naszej psychiki.
Szukamy swojej własnej tożsamości, takiej, która miałaby sens. Nawet będąc świadomi swego uzależnienia jako homo videns. Trochę na ślepo, obijając się o wyrwane cytaty, jak przez powidoki nigdy niewidzianego słońca. Joseph Beuys próbował wytłumaczyć obrazy martwemu zającowi. Tak jak przypuszczał, to łatwiejsze zadanie niż dzisiejsze odnajdywanie sensu w tym, co nas otacza. Doświadczamy hipokryzji rządów, całego aparatu władzy i rozwijających się patologii społecznych. Zapewne władzy nie przeszkadza nihilistyczne społeczeństwo, które niezdolne jest do buntu, tylko do konsumpcji.
Czy to, że jesteśmy dobrze przystosowani, oznacza, że jesteśmy normalni? Wolność, indywidualizm, demokracja, w przyszłości przyzwoita praca w korpo, promocje i zakupy w sieciówce, kupowanie wszystkiego co wzbogaci naszą codzienność – kursów, szkoleń, wycieczki do Rzymu, abonamentów w portalach, piwa w pubie… A gdyby tak było jak w „Przyjaciołach”, że znajomi pod ręką, śmiechy, akcja, emocje, MIŁOŚĆ i przygoda. Wizja przygody, gdzie oddycha się pełnią, z zachwytem od ucha do ucha…Tekst: Magda Sokołowska